Anamur Gezisi

Anamur ilçesi, Anadolu’nun en güney uzantısını oluşturur ve Mersin’in en batısında yer alır. Anamur, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Anamur’u Gezmek

Anamur ilçesi, görülmesi gereken bir yer olmakla beraber tarihi ve doğal güzellikleri ile de gezilmeye değerdir. Turizm noktalarından biri olan Anamur Akdeniz’in keyifli tatil noktalarından biridir. İlçenin temiz sahil şeritleri, berrak suyu ve kumsalları, sosyal hayatının canlılığı nedenleri ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Anamur Tarihi

Antik çağlara kadar uzanan bir tarihe sahip olan Anamur ilçesinin adı, eski adı ile ‘’ Anemurium ‘’ adından gelmektedir. Latin kökenli bu isim ‘’ rüzgarlı burun ‘’ anlamına gelir. Anamur ilçesi, Fenike, Hitit, Asurlular, İran ve Roma medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. İlçe, Bizanslılar döneminde yeniden inşa edilmiştir. Anamur, 1471 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına dahil olmuştur ve 1869 yılında İlçe olmuştur.

Anamur’un Tarihi Mekanları

Mamure Kalesi

Mersin-Antalya karayolu üzerinde deniz kenarında yer alan kale, Romalılar döneminde inşa edilmiştir. Daha sonra Haçlılar ve Bizanslılar döneminde genişletilmiştir. Anamur, Selçuklular dönemi 1221 yılında yıkılmış ve yıkılan kalenin yerine bugün hala ayakta duran kale yapılmıştır. Mamure Kalesi, en iyi korunmuş Anadolu kentlerinden biridir. Surlar, kuleler ve mazgalları sağlam şekilde durmaktadır.

Mamure Hamamı

Mamure Kalesinin yol aşrı kuzeyinde yer alan bu tarihi hamam, giriş bölümü yıkılmış olsa da soğuk, sıcak ve ılık bölümleri sağlam olarak kalmayı başarmıştır.

Akcami

Cami, Karamanoğulları döneminde 1326 yılında yaptırılmıştır. Yivli mimarisi ile oldukça dikkat çekicidir.

Deniz Feneri

Fransızlar tarafından 1911 tarihinde yaptırılan deniz feneri, günümüzde de aktif durumdadır.

Çukurpınar Mağarası ( Düdeni )

Mağara, Çukurpınar yaylasında bulunur. Bu mağara, Türkiye’nin en büyük mağarası olarak bilinmekle birlikte tahmin edilenden daha da büyük olabileceği söylenmektedir. Yapılan son araştırmada, 924 metreye kadar inmeyi başarmışlardır.

Anamur Evleri

Anamur evleri, ilçeye özgü sivil mimarlık örnekleridir. Bu evler, ahır üzerine iki katlı yapılardır.

Tol Kervansarayı

Kervansaray, Demirören köyünde yer alır. İki sahınlı yapı, yuvarlak tonoz örtülüdür. Yapılış tarihine ilişkin bir yazıt yoktur. Yapının, 14-15. Yüzyıllara ait olduğu tahmin edilmektedir.

Doğal Güzellikleri ile Anamur

Anamur Çayı

Anamur çayı, doğal güzelliği ve sunduğu eşsiz manzarası ile görenleri büyülemektedir. Aynı zamanda, bu çay ziyaretçilerine, nehir kayağı ve spor alternatifleri sunmaktadır.

Anamur’ da Konaklamak

İlçeyi sayısız turist ziyaret etmektedir. İlçe Anamur otel konusunda da konuklarının yüzünü güldürmektedir. İlçenin çeşitli yerlerinde oteller misafirleri ağırlamaktadır. Aynı zamanda tercihe göre Anamur pansiyonları kaliteli hizmetler sunmaktadır. Anamur eski yıllarda ulaşım zorluğu yüzünden Türkiyeden epey uzak kalmış bir ilçemizdir. Bu ilçede halkın sıcak kanlılığı ve samimiyeti sizleri çocukluğunuza götürebilir. Hani deriz ya “Eskiden Herşey Daha Güzeldi” diye. İşte Anamurda hala insan ilişkileri güzel ve samimi. 2018 itibariyle Kıbrısa liman yapıldığı için yakında buradaki kültürde bozulmaya uğrayabilir. O yüzden geç kalmadan tatil yapacak yerler listenize Anamuru da eklemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar