Kızkalesi Pansiyonlarında Harika Bir Tatil Geçirin

Kızkalesi’nin turistik önemi nedir?

Türkiye’nin gözde turistik illerinden olan Mersin zengin doğal yeşil örtüsü, Akdeniz ikliminin sıcaklığı ve tarihi antik yerleriyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Mersin’in birçok turistik ilçesinden biri olan Erdemli’nin ise ayrı bir önemi vardır. Zira burada meşhur Kızkalesi bulunmaktadır. Kızkalesi Erdemli’nin merkezinde olmayıp 23 km uzaklıktadır. Mersin’e ise 60 km mesafededir. Yaz mevsimi gelince burada büyük bir turistik canlılık kendini gösterir.

Kız Kalesi karadan yüzülecek bir mesafede yer alan adacıkta yer alan tarihi bir kaledir. Ancak kale yapılmadan çok önce de M.Ö. 4. asırda yerleşimin olduğu bilinmektedir. Georges adlı bir Kıbrıslı burayı inşa etmiş ve sonrasında Roma egemenliğinden Osmanlı Devleti’ne kadar uzanan bir tarihsel geçmişe sahiptir. Bugün için kalenin hinterlandındaki karasal alanda yerleşenlerin çoğu ise Ayaş Türkmenleridir. Kale ise karadan 500 m uzaklıkta olup çok sayıda turistik gezi düzenlenmektedir. Kız Kalesi çevresinde ise birçok kızkalesi pansiyonları yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir.

Kızkalesi otel ve pansiyonlarının özellikleri nelerdir?

Buraya Mersin’den Erdemli istikametine ve oradan Kızkalesi’ne kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür. Kızkalesi pansiyonları ise turistik açıdan önem taşıdığından bir rekabet yaşamaktadır. Yaz aylarında doluluk oranı yüksek olan pansiyonlar ise verdikleri hizmete nispetle gecelik fiyatları değişmektedir. Kızkalesi; pansiyonlar ve apartlar haricinde 4 yıldıza mevcut konforlu otellere de sahiptir. Elbette yıldız sayısına göre değişmekle birlikte gecelik fiyatı 120 TL’den 250 TL’ye kadar değişmektedir. Otellerin bazıları ise evcil hayvan kabul etmemektedir. Engelli kişiler içinse tekerlekli sandalyeyle hareket etmelerine imkan veren odaları söz konusudur.

Otel barı, muhtelif yemeklerle donanmış mutfağı, kapsamlı klima sistemi, lobide ya da otelin geneline yayılmış Wi-Fi gibi genel hizmetler fiyata dahildir. Pansiyonlar da aynı şekilde Wi-Fi, kahvaltı gibi çeşitli sosyal imkanları sunarak rahat bir tatil geçirmeyi sağlamaktadır. Apart otellerde ise fiyatlar 50 TL’ye kadar düşebilmektedir. Lüks apartlardaysa bu fiyat 200 TL’ye çıkabilmektedir. Apart olsun, kızkalesi pansiyonları olsun fırın, buzdolabı, TV, internet ve klima hizmetleri genellikle sunulmaktadır.

İlgili Yazılar