Anamur Hakkında Bilgi

Anamur

Mersin’e bağlı olan ve eşsiz doğası ile göz dolduran Anamur, rüzgarlı ve serin iklimi sayesinde tatil için en ideal olan ilçelerden bir tanesi olarak görülmektedir. Yaz tatilini sürekli olarak klasik yerlerde yapan ve kalabalık ortamlar yüzünden yeterince dinlenemeyen birçok kişi Anamur’a yönelmektedir. Anamur’un en önemli özelliği doğasının hiç bozulmamış olmasıdır. Doğal güzellikleri ve suları ile ön planda olan bu ilçe, tatil için ideal olan bölgelerden bir tanesidir. İlçenin en önemli özelliği konaklama seçeneklerinin diğer yerlerden daha farklı olmasıdır. Bu bölgede daha çok pansiyonlar bulunmakta ve birçok tatilci daha samimi buldukları pansiyonları tercih etmektedir. Bunun yanı sıra gezilmesi ve görülmesi gereken birçok farklı yerinin bulunduğu Anamur, sakin bir tatil geçirmek ve yeni yerler görmek isteyen kişiler için idealdir. Mersini ve Antalyayı tatil için sevmeyen herkes Anamurda tatil yapmayı düşünebilir. Çünkü Anamur diğer tatil yerlerinden çok farklı bir tatil beldesi.

Anamur tarihçesi

Anamur’un tarihçesi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Antik çağlarda bile varlığını koruyan ve rüzgarlı burun adı verilen Anamur, çok rüzgar aldığında genellikle bu şekilde anılmıştır. Günümüze gelene kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu bölge son olarak Osmanlı’ya geçmiş ve oradan günümüze kadar gelmiştir. Caretta carettaların yoğun olarak görüldüğü ve yaşamını sürdürdüğü bu tarihi Anamur, mutlaka görülmesi gereken eşsiz yerlerden bir tanesidir.

Anamur’da görülmesi gereken yerler

Anamur’da görülmesi ve gezilmesi gereken birbirinden farklı birçok mekan bulunmaktadır. Bu mekanlar Anamur’u sembolize eden önemli yerlerdir. Anamur’a adım atıldığında mutlaka gezilmesi gereken yerler aşağıdaki gibidir;

Mamure kalesi: Bu kale, Anamur denince akla gelen önemli yerlerden bir tanesidir. Romalılar tarafında inşa edilmiş ve günümüze gelmeyi başarmış olan bu eşsiz eser görülmesi gereken tarihi yerlerden bir tanesidir. Hemen hemen tüm surları korunmuş olan kalenin günümüze bu denli sağlam bir şekilde gelebilmiş olması nadir olan durumlardan bir tanesidir. Çok büyük olan ve ortalama 36 tane kulesi bulunan Mamure kalesi, tarihi en canlı kanıtıdır.
Anamur müzesi: Bu müzede Anamur’un önemli sembollerinden bir tanesidir. Tarihe ilgi duyanların Mamure kalesinden sonra ziyaret etmeleri gereken önemli yerlerden bir tanesi olan bu müze, Anamur’a ait birçok tarihi ürünün saklanmasına yardımcı olmaktadır. Müzede buradan çıkartılan ve çok eski dönemlere ait olan eserler bulunmaktadır.
Köşekbükü mağarası: Doğallığı ile ön planda olan Anamur, tarihi olan her şeye saygı duyulan yerlerden bir tanesidir. Hal böyle olunca mağaralar bile sağlam bir şekilde korunabilmektedir. Bu mağaralara en iyi örnek Köşekbükü mağarasıdır. Mağara tam olarak Ovabaşı köyünde konumlanmaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan bu mağara sağlık sorunu olan kişilerin akınına uğramaktadır.

Ala Köprü: Anamurda sıcaktan bunaldığınızda kaçmanız gereken bir yer. Yaylara yakınlığıyla buz gibi olan Dragon Çayının yanında, Anamura 10 km uzaklığında çay bahçelerinin bulunduğu, gündüz ve gece çok fazla serin olan bir cennet mekan Ala Köprü.  Çay bahçelerinde isterseniz gecede kalabiliyorsunuz. Sinekler için size cibinlik veriyorlar. Turistik bir yere göre çay bahçelerinin yemek ve içecek fiyatları oldukça uygun.

Anamur yöresel yemekleri

Anamur yalnızca tarihi mekanları ve mağaraları ile ön planda olan bir ilçe değildir. Bunun yanı sıra yöresel yemekleri ile de ön planda olan ilçe, birçok farklı ve özel lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Anamur yemekleri tahmin edildiğinden çok daha çeşitlidir. En popüler olan ve Anamur’a gelindiğinde tadılması gereken yemekler aşağıdaki gibidir;

Maş çorbası: Maş fasulyesi son dönemlerde popülerleşen ve salatalara katılan besleyici bakliyatlardan bir tanesidir. Sağlığa olan faydaları ile ön planda olan bu fasulye Anamur’da bol bol yetiştirilmektedir. Bu sebeple yemeklerde de sıklık yer aldığı bilinmektedir. Maş fasulyesi ile yapılan ve yaygın olan en popüler tarifi maş çorbası tarifidir. Mercimeğe benzeyen fakat çok daha besleyici olan bu bakliyatın çorbası da son derece lezzetli ve sağlıklıdır.
Keşkek: Keşkek yalnızca Anamur’a özel olmasa da orada da çok meşhur olan lezzetlerden bir tanesidir. Yapımı zahmetli fakat kendisi çok lezzetli olan bu tarif etli ya da yoğurtlu olarak yapılabilmektedir. Buğdayın ezilmesi ile elde edilen bu yöresel yemek Anamur’da tadılması gereken meşhur lezzetlerden bir tanesidir.

İlgili Yazılar

One Response